W warsztatach lakierniczych, zakładach pracy czy zaawansowanych liniach produkcyjnych dąży się przede wszystkim do tego, aby wszystkie przedmioty i powierzchnie były starannie i sprawnie wykończone. Lakierowanie to zabieg, który oprócz odpowiednich umiejętności pracowników, wymaga również realizacji we właściwych warunkach. Kolejną równie istotną kwestią jest bezpieczeństwo pracowników. Podczas prac mają oni nieustanny kontakt z oparami lakierów, różnorodnymi pyłami, substancjami chemicznymi itp., które mogą przedostawać się do układu oddechowego, działając drażniąco, a w konsekwencji przyczyniają się nawet do poważnych schorzeń zdrowotnych. Z tego też powodu, każda lakiernia powinna być wyposażona w sprawnie działający, wydajny odciąg lakierniczy.
Specyfika odciągów lakierniczych
Odciągi lakiernicze to specjalne urządzenia, które pobierają powietrze, a następnie filtrują je z oparów, pyłów i mgieł powstających podczas malowania i zwracają do pomieszczenia oczyszczone. Odpowiednia filtracja jest konieczna bez względu na zastosowaną technikę wykończenia powierzchni. Wpływa nie tylko na bezpieczeństwo pracowników, ale również na jakość lakierowania, gdyż zmniejsza ryzyko osadzania się drobinek znajdujących się w powietrzu na świeżo pokrytej powierzchni.
Odciągi lakiernicze a bezpieczeństwo
Prace lakiernicze wykonywane są w bardzo wielu branżach, w tym przede wszystkim motoryzacyjnej i drzewnej. Dla uzyskania idealnych powłok konieczne jest właściwe przygotowanie i wyposażenie lakierni (która bardzo często działa bezpośrednio przy szlifierni). Ze względu na specyfikę pracy, powietrze w lakierniach jest zanieczyszczone różnorodnymi substancjami i drobinkami chemicznymi, które mogą wykazywać negatywny wpływ również na zdrowie pracowników. Oprócz specjalistycznego sprzętu do lakierowania konieczne jest zastosowanie wydajnego systemu filtracji. W tym właśnie celu wykorzystywane są odciągi lakiernicze, które stanowią najskuteczniejszą formę oczyszczania powietrza stosowaną w przemyśle. Odciągi sprzyjają nie tylko efektywności prac, ale również zwiększają bezpieczeństwo pracowników i redukują ilość szkodliwych czynników, które mogą przyczyniać się do występowania schorzeń układu oddechowego i poważnych chorób płuc.