Dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy stanowi kwestię priorytetową. Filtry kieszeniowe i kasetowe wykorzystują firmy, które dbają o odpowiedni poziom czystości powietrza – filtry te oczyszczają je z zanieczyszczeń.
Wspomniane urządzenia stosuje się między innymi w lakierniach, gdzie zatrzymują pyły. Od ich jakości i wydajności zależy sprawne funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa. Dlatego warto zainwestować w filtry pochodzące od sprawdzonych producentów i dystrybutorów. Jako doświadczeni specjaliści chętnie pomagamy naszym klientom w stworzeniu efektywnie działającego systemu oczyszczania powietrza z pyłów. Realizujemy przy tym spersonalizowane zamówienia – przygotowujemy filtry pod wymiary podane przez kupującego. Poniżej wyjaśniamy różnice między filtrami kieszeniowymi a kasetowymi.
Porównanie filtrów kieszeniowych i kasetowych
Zadaniem filtrów jest zatrzymanie zanieczyszczeń tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia pracowników i nie wpływały negatywnie na efekt wykonywanych prac. W przypadku stosowania filtrów kieszeniowych i kasetowych liczy się niezawodność – ich wysoka jakość przekłada się na zadowolenie klientów i pracowników. Akcesoria te mają odmienną budowę oraz inny sposób filtracji: zbudowane na ramie filtry kieszeniowe składają się z sekwencji nieusztywnionych i przybierających kształt klina kieszeni medium flirtującego, natomiast, powstałe podobnie jak pierwsze na ramie, filtry kasetowe wyróżnia medium filtracyjne stworzone z włókien naturalnych, syntetycznych bądź szklanych.
Filtry kieszeniowe, których struktura po montażu przypomina kieszenie, stanowią proste, ale niezwykle wydajne rozwiązanie o bardzo szerokim zastosowaniu. Można je znaleźć między innymi w biurach, halach produkcyjnych, lakierniach, warsztatach. Akcesoria te są bardzo chłonne, dokładne, wytrzymałe – spełniają swoją funkcję nawet w trudnych warunkach atmosferycznych takich jak mróz i upał. Czasami stosuje się je jako filtry wstępne lub elementy bardziej zaawansowanych systemów oczyszczania powietrza z pyłów i innych zanieczyszczeń (te najlepsze chronią nawet przed drobnoustrojami). Filtry kieszeniowe składają się z ramy wykonanej z odpornej na korozję stali ocynkowanej bądź tworzywa sztucznego oraz chłonnych kieszeni o odpowiednim poziomie przepuszczalności wyprodukowanych przeważnie z poliestru (jeśli do stworzenia ramy wykorzystuje się tworzywo sztuczne, kieszenie łączy się ze sobą stabilizującymi je i zwiększającymi ich sztywność profilami).
Medium filtracyjne filtrów kasetowych wykonuje się natomiast z włókniny syntetycznej lub papieru filtracyjnego i włókna szklanego. Medium to posiada charakterystyczne i występujące w równych odstępach zagięcia, dzięki którym powierzchnia filtracyjna jest znacznie większa. Ramę wspomnianych filtrów tworzy się z różnych materiałów, w tym z odpornej na korozję stali ocynkowanej oraz niepodatnych na działanie wysokiej temperatury i mających różną grubość kartonów. Filtry kasetowe są proste w montażu, niezwykle funkcjonalne, wytrzymałe i skuteczne. Występują przy tym w różnych rozmiarach i mają zastosowanie nie tylko we wczesnej filtracji, ale również w prefiltracji. Pełniąc funkcję filtra wstępnego, wyłapują największe zanieczyszczenia, chroniąc resztę systemu przed nadmierną eksploatacją. Stosuje się je między innymi w halach produkcyjnych, galeriach handlowych, laboratoriach, lakierniach. Idealnie sprawdzają się w różnego rodzaju klimatyzatorach i wentylatorach.
Oba typy filtrów są bardzo uniwersalne, a przy tym trwałe i łatwe w konserwacji. Jednak warto pamiętać, że optymalnym rozwiązaniem jest stworzenie zamawianego filtra pod wymiar – redukcja oporu aerodynamicznego zwiększa jego powierzchnię filtracyjną. Ponadto filtry kasetowe można wyposażyć w wybrane przez klienta medium filtracyjne.